Mitsegeln

W krainie Vikingów

Stavanger - Stavanger

-279
Tage
bis Anreise
19.05.2018 - 26.05.2018
8
Tage
eur

Detaillierte Törnbeschreibung

Norwegia Zachodnia to region, w którym znajdziemy opustoszałe krajobrazy szkierowe i  największe miasta kraju. Zapierające dech w piersiach krajobrazy fiordów, gór i biegnące wzdłuż wybrzeża piaszczystych plaż ze znaną na cały świat plażę Sola z wyjątkowo białym piaskiem – raj dla  sufrerów i kit-surferów - to właśnie Stavanger. Old Stavanger to najlepiej zachowany w Europie kompleks 173 drewnianych zabudowań z przełomu XVIII i XIX wieku. Jako była Europejska Stolica Kultury, Stavanger jest pełne imponujących muzeów. Mużeum Morskie, Muzeum Archeologiczne, Norweskie Muzeum Ropy Naftowej ( w Stavanger swoją siedzibę ma Statoil ), Fabryka Naukowa Vitenfabrikken, gdzie poczujesz i zobaczysz, jak działa świat. Dowiesz się ile metrów DNA zawiera twoje ciało? Jak długo możesz utrzymać równowagę na deskorolce? Co to jest 101 w systemie dziesiętnym? Jak ciężki jest twój mózg? dowiesz się, jak szybko reagujesz, jak ciepły jest twój mózg, co się dzieje, gdy spłukujesz toaletę, jak silna jest pajęcza sieć i wiele więcej. Muzeum otrzymało europejską nagrodę "Micheletti Award 2009"i tytuł najlepszego muzeum techniki w Europie!

Opuścimy Stavanger ruszając we fiordy. Do Lysefjord już tylko krok, to jeden z najbardziej zapierających dech w piersiach norweskich fiordów. 42-kilometrowy fiord jest pełen atrakcji takich jak Preikestolen (Pulpit Rock)-klif przyprawiający o zawrót głowy, platformę widokową uznaną za najciekawszą na świecie, czy górę Kjerag z przepaścią sięgającą 984 m, w której uwiązł wielki głaz, popularne wśród turystów miejsce do zdjęć – dla odważnych! Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na przepiękny Lysefjord.

Poprzez Boknafjord, po przejściu przez wyjątkową cieśninę Haugesund możemy pożeglować do Hardangerfjordu, czwartego najdłuższego fiordu na świecie, a drugiego w Norwegii. Tu także spotkamy wiele atrakcji – urokliwe wodospady koło Norheimsund, wyjątkowe Hardanger Muzeum Morskie, gdzie można zbudować własną małą łódź! W Hardanger Akvasenter można przyjrzeć się hodowli ryb w najstarszej w okolicy farmie łososi. Dzięki specjalnym podwodnym kamerom można zobaczyć ryby w ich naturalnym środowisku.

To tylko mała część możliwości jakie mamy wyruszając ze Stavanger. Fiordów i atrakcji, które warto odwiedzić wypływając stąd jest wiele. Wybór dokąd popłynąć jest trudny, ale jedno jest pewne. Łączy je wyjątkowa natura - pejzaże, przyroda, cudowny klimat – to trzeba zobaczyć!

< Wróć