Rutas

Rugia i Bornholm - dwie najpiękniejsze wyspy Bałtyku

Świnoujście - Penemunde - Sassnitz - Ronne - Świnoujście

-31
dias
hasta inicio
16.06.2018 - 19.06.2018
4
dias
eur

Detallado descripción de la viaje

Z Peenemunde pożeglujemy w kierunku białych klifów niemieckiej wyspy Rugia i portu Sassnitz. Miasto jest jednym z najpiękniej położonych miasteczek południowego Bałtyku. Promenada  w Sassnitz łączy przystań miejską z najdłuższym w Europie falochronem stanowiącym  równocześnie molo. Sassnitz leży na granicy parku narodowego Jasmund, z pasem pięknych, ciągnących się przez kilka kilometrów kredowych klifów. Park charakteryzują rosnące tam prastare lasy bukowe oraz wspomniane już przepiękne kredowe klify stromo opadające do morza. To właśnie te prastare lasy bukowe w 2007 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dużą atrakcją będzie tu spacer ścieżką wzdłuż klifów. Najbardziej charakterystycznym miejscem wybrzeża jest Königsstuhl (czyli królewski tron) - kredowa skała o wysokości 118 m. Promenada w Sassnitz łączy przystań miejską z najdłuższym w Europie falochronem stanowiącym równocześnie molo. Sassnitz jest jednym z najpiękniejszych, sielskich miasteczek północy a otaczające je kredowe klify gwarantują przepiękne widoki.

Z Sassnitz ruszymy na Bornholm, piękną duńską wyspę zwaną również Perłą Bałtyku i Majorką Północy. Na wyspie urzeka pełna kontrastów natura, od dramatycznych klifów, ogromnego lasu (trzeciego pod względem wielkości w Danii) do wielokilometrowego ciągu plażowego o drobnym piasku i łagodnych kąpieliskach.  Wyspa ma niezmiernie fascynującą historię i interesującą kulturę. Na Bornholmie znajdziemy ruiny największego średniowiecznego zamku w Północnej Europie – wybudowany w XIII wieku Hammershus. Zobczymy ryty naskalne z czasów Wikingów w Madsebbake czy też unikalne bornholmskie kościoły rotundowe w Østerlars i Nylars, budowane przez templariuszy w XI wieku. Ciekawą propozycją jest również wycieczka do miasteczka Aakirkeby - tam znajduje się Natur Bornholm -  Park opowiadający 1700 milionów lat historii Bornholmu. Warto też odwiedzić Gudhjem, gdzie w stylowej restauracji-wędzarni zjemy najlepszego na świecie śledzia oraz inne specjały morskie.

Wrócimy do Świnoujścia oferującego także wiele atrakcji turystycznych. To tu w pobliżu miasta znajduje się najwyższa latarnia morska na Bałtyku oraz liczne kurorty nadmorskie. Malowniczo położone, bogate w atrakcje turystyczne miasto zachowało urokliwy styl nadmorski z lat 40. XIX w. Do atrakcji należą m.in. zespół fortów twierdzy Świnoujście - Fort Anioła i Fort Zachodni -, basen U-bootów, położony na wyspie Karsibór, czy falochron zachodni ze Stawą Młyny – symbol miasta - o długości ok. 350 m, wybudowany w latach 1818-1923, na końcu plaży na wyspie Uznam. 

 

 

 

 

< Wróć